Профорієнтаційна робота в школі як умова професійного самовизначення

Якщо ви вдало оберете
професію і докладете до неї душу,
то щастя саме знайде вас.
(Ч. Дарвін)

Одним із найважливіших кроків у житті є вибір професії. Адже займатися тим, що тебе цікавить, приносить радість – одна з умов відчуття життєвої повноцінності.

Прагнення «знайти себе», стати «самим собою», індивідуальністю – неодмінна ознака юності.
Своє майбутнє ми визначаємо за довго до останнього шкільного дзвінка. Обираючи професію, стараємося зважити всі «за» і «проти» того чи іншого заняття, що приваблює «приміряти його на себе».

Вибір професії – чи не найголовніший чинник того, як складеться твоє подальше життя та як ти в ньому будеш себе почувати. Адже всім хочеться не лише заробляти гроші, але й реалізувати свій потенціал та отримувати справжнє задоволення від своєї діяльності.

Мрія і реальність – як їх поєднати? Як не помилитись у виборі своєї дороги, щоб бути щасливим у праці? Адже у світі існує близько 50 тисяч професій. Деякі з них – лікар, учитель, продавець – знайомі всім, деякі існують тільки в великих містах; а представників інших дуже мало (наприклад, суфлерів). Кожна професія унікальна по своєму.

Залежно від того, з ким (чим) працює людина, професії діляться на 5 груп:

🧑‍🌾людина – природа (городник, ветеринар, агроном);
🧑‍🔧людина – техніка (електрик, слюсар, водій);
🧑‍💻людина – знакові системи (програміст, секретар);
🧑‍⚕️людина – людина (лікар, вчитель, продавець);
🧑‍🎨людина – художній образ (актор, художник).

Вибір професії базується на 3 «китах»: ХОЧУ! МОЖУ! ТРЕБА!
Які професії зараз найпопулярніші? Як ви вважаєте, чому вони стали престижними?
Вибір професії – одне з найбільш відповідальних рішень, які приймає людина у житті.

Звичайно можна перервати навчання, якщо на третьому курсі інституту ти зрозумієш, що це справа не твоя, а можна через декілька років залишити роботу, яка не подобається.
Однак час буде втрачено, та й розчарування неминуче…

Вибір професії, як і будь який вибір – це прийняття рішення при великій кількості альтернативних варіантів та необхідності враховувати різноманітні фактори. Є такий вираз: «Щастя – це коли ранком хочеться йти на роботу, а після роботи – додому».

Відколи живе людство – існує і проблема вибору занять, трудової діяльності, професійної кар’єри. Слово «професія» виникло на Землі як найвище, найдосконаліше творіння природи, підтверджують найдавніші пам’ятки, знайдені археологами, лінгвістами та істориками.
Людині, котра обирає професію, потрібно визначитися в усій гамі розмаїття професій, розуміти їх зміст, зуміти реально оцінити свої можливості, нахили та здібності.

Шановні старшокласники! Пропонуємо вам пройти індивідуальну діагностику. «Тест на профорієнтацію», який орієнтований на пізнання ваших інтересів, важливих для вибору професії, спеціальності, посади.

Будь – яка вибрана вами відповідь свідчить про ті чи інші ваші уподобання. Намагайтеся якомога рідше вибирати другий варіант («важко відповісти»), оскільки це може знизити точність отриманих результатів.

Тест на профорієнтацію.
Тест на профорієнтацію.
Різні тести з профорієнтації