Поради, які допоможуть досягти внутрішнього балансу, подолати перевтому, паніку та тривогу

Всесвітній день психічного здоров’я (World Mental Health Day) або День ментального здоров’я у світі та в Україні відзначається щороку 10 жовтня.        Згідно з визначенням ВООЗ, ментальне здоров’я – це стан щастя та добробуту, у якому людина реалізує свої творчі здібності, може протистояти життєвим стресам, продуктивно працювати та робити внесок у суспільне життя. Це означає, що ментальне здоров’я об’єднує здоровий дух та психіку людини із соціальним складником.Усі ми – і здобувачі освіти, і вчителі — вже тривалий час перебуваємо в стані стресу. Це впливає на наше здоров’я (фізичне, психічне, соціальне й духовне), нашу працездатність та на нашу здатність контролювати свої емоції й жити в ладу із собою та оточенням. Постійний стрес і криза негативно чинять негативний вплив на розум і тіло, змушуючи нас відчувати наслідки травми, спричиняють надмірну дратівливість, емоційну розгубленість, вразливість і викликають фізичні симптоми. Пропонуємо вам поради, які допоможуть досягти внутрішнього балансу, подолати перевтому та тривогу.

До внутрішнього балансу наближають навіть прості поради:

 1. Будьте активними. Рух допоможе відчути легкість і надасть енергії.
 2. Вчіться пробачати. Несприятливі ситуації необхідно забувати, а відпустивши минуле ви відчуєте полегшення. 
 3. Домашні справи відволікають. Якщо ви хочете навести порядок у своєму розумі – почніть із дому.
 4. Вчіться віддавати. Допомагаючи іншим ми стаємо більш гармонійними.
 5. Читайте. Читання розширює світогляд і дарує емоції, що сприяють покращенню вашого стану. 
 6. Приділяйте час собі. Дозволяйте собі побути наодинці, це допоможе побачити суть думок і прислухатися до підсвідомості. 
 7. Змінюйте себе, а не оточуючих. 
 8. Не шукайте ідеалів. Набуття гармонії не означає, що ви повинні стати ідеальною людиною. 
 9. Робіть життя простим. Не беріть забагато обов’язків і не займайтеся марною діяльністю. Складайте графік і щоденно виконуйте кілька важливих завдань, не дозволяючи дрібним проблемам додавати турбот у ваше життя.
 10. Не поспішайте. Залишайте час для внутрішньої гармонії. Коли ви поспішаєте, ваш розум блокує нові можливості та пригоди.
 11. Любіть усе, що вас оточує. Розвивайтеся, вчіться любити себе та зовнішній світ, живіть активно та розширюйте світогляд.

Як боротися з перевтомою

В умовах військових дій наше тіло працює на максимальній потужності. Гормони стресу, задача яких мобілізувати тіло в критичній ситуації, також мають свій “термін придатності”. Ви можете спостерігати сильні коливання настрою від тривоги, злості, приливу оптимізму до повного спустошення і виснаження. 

Методи боротьби з перевтомою:

 • Повноцінний сон, який, за даними Міністерства охорони здоров’я, має складати для дітей та підлітків – 8-10 годин.
 • Регулярне харчування.
 • Регулярне фізичне навантаження. Будь–яка регулярна фізична активність, навіть ходьба на місці чи розтяжка, додасть вам бадьорості. Прогулянка на свіжому повітрі буде кращою за тренування в приміщенні.
 • Зміна діяльності. Намагайтеся раціонально розподіляти час роботи й відпочинку, фізичну й розумову працю.
 • Доброзичливі взаємини з людьми, які є поруч: сім’я, друзі. Зберігайте зв’язок, регулярно дзвоніть або пишіть своїм друзям та близьким.
 • Оптимізм та почуття гумору. Жартуйте, гумор завжди підтримує, навіть за жорстких життєвих обставин.
 • Професійна допомога. Зверніться за підтримкою до професійних психологів

Як впоратись з панікою та тривогою

Паніка – це напад тяжкого страху, тривоги та відчуття внутрішньої напруги. Паніка паралізує людину або ж навпаки, штовхає її на безрозсудні вчинки. Під час паніки спостерігаються протилежні реакції: одним хочеться бігти, іншим – навпаки, забитися в куток.

Методи боротьби з панікою та тривогою:

 • використовуйте седативні дихальні техніки, наприклад, “3-7-8”: 3 секунди на вдих, 7 – на затримання повітря і 8 секунд на видих;
 • використовуйте квадратне дихання (знайдіть у приміщенні щось квадратне (або уявіть його). Зафіксуйте погляд на одному з кутів і робіть глибокий вдих, затримайте подих на 5 секунд і переводьте погляд на інший кут видихаючи, так рухайтесь за квадратом; повторіть кілька разів, це дозволить вирівняти дихання та опанувати тривогу, якщо відчуваєте, що вона посилюється;
 • “заземліться”; станьте або сядьте на підлогу, відчуйте, як ви торкаєтесь поверхні, відчуйте вагу власного тіла та повільно дихайте;
 • поверніться до відчуття тіла; відчуйте, на чому і як ви сидите, що відчувають ваші стопи, концентруйтесь на якомусь звуці, на запаху; якщо ви за кермом, то концентруйтеся на тому, що тримають ваші руки;
 • дайте вихід емоціям; плачте, співайте;
 • вмийтесь холодною водою.

Із метою подолання стресу, підвищення емоційної стійкості в Слов’янському ЗЗСО № 8 пройшов цикл лекцій для здобувачів освіти «Як контролювати емоції під час воєнного стану».